Jestem członkiem Sp-ni Mieszkaniowej, w której dokonano tzw. termomodernizacji bloków. Przed ociepleniem stosowane były tzw. współczynniki obniżające w zależności od położenia mieszkań w bryle budynku. Po ociepleniu budynków współczynniki te podniesiono "po uważaniu". Na pytanie o przedstawienie mi jakiejś ekspertyzy energetycznej czy merytorycznych przeliczeń w/w współczynników odpowiedziano mi , że o wysokości nowych zadecydowała Rada Nadzorcza. Czy dyletanci z Rady działali zgodnie z przepisami, czy powinien być przeprowadzony jakiś bilans energetyczny, audyt itp?. Czy są jakieś podstawy prawne ustalania spraw cieplnych tak jak to było w przypadku niegdysiejszych współczynników i norm?
Zasady rozliczania kosztów centralnego ogrzewania powinny być unormowane w stosownym regulaminie, który powinna zatwierdzić Rada Nadzorcza lub Walne zgodnie z kompetencjami ujętymi w Statucie Państwa Spółdzielni.
Projekt termomodernizacji nie reguluje wewnętrznych rozliczeń spółdzielni.
Zostałam zatrudniona przez Zarząd Spółdzielni tj Prezesa i Wiceprezesa w Spółdzielni Mieszkaniowej w 2008r, w XI 2016r zostałam powołana na członka zarządu ( uchwała Rady Nadzorczej) w czerwcu 2017r walne zgromadzenie podjęło uchwałę o Zarządzie jednoosobowym. Nowy statut jeszcze nie został zarejestrowany przez Sąd. Komu w takim przypadku winnam złożyć wypowiedzenie?
Odwołanie z członka Zarządu powinien być wynikiem decyzji organu powołującego Panią na to stanowisko. Odwołanie ze stanowiska nie jest tożsame z zwolnieniem z pracy, w związku z powyższym wypowiedzenie stosunku pracy należy złożyć Zarządowi spółdzielni. Zmiana statutu (zarząd jednoosobowy) nie pociąga za sobą skutków wynikających z Kodeksu Pracy i Prawa Spółdzielczego. Wynagrodzenie z tytułu zatrudnienia i powołania powinno być Pani wypłacane do momentu skutecznego rozwiązania umowy i pracę i wygaśnięcia uchwały o powołaniu.
Mieszkam na parterze bloku spółdzielczego. Wejście do klatki nie posiada wiatrołapu,tylko bezpośrednie drzwi na klatkę schodową. Na parterze nie ma grzejnika i nie ma technicznej możliwości jego zamontowania. Na korytarzach , od pierwszego piętra wzwyż, grzejniki są. Czy w związku z tym mogę wystąpić do Sp-ni o obniżenie mi opłaty za tzw. ciepło ogólne za które płacę taką samą kwotę jak mieszkańcy mający ogrzewane korytarze klatek schodowych ?
Według mojej oceny może wystąpić Pan do Zarządu spółdzielni o bonifikatę w opłacie za ciepło, skoro nie korzysta Pan z takiego samego komfortu cieplnego jak pozostali sąsiedzi. Może to skutkować zmiana regulaminu rozliczania kosztów CO, względnie kosztów GZM-u
Chciałabym prosić o pomoc. Chodzi o księgowanie operacji opłat eksploatacyjnych. Mamy taką sytuację, iż mieszkaniec naszego osiedla zamkniętego wykonał porządki na pewną kwotę i napisał pismo o rozliczenie wykonanej pracy na poczet opłat eksploatacyjnych. Zarząd wyraził zgodę. Czy należny to zaksięgować kwotą ujemną tak jak księgujemy należność z tego tytułu czy będzie to stanowić koszt dla nas czy tylko zmniejszenie przychodu z tego tytułu.
Z osobą wykonującą czynności na rzecz spółdzielni należy podpisać umowę o dzieło lub zlecenia jeżeli jest to usługa ciągła. Osoba ta może też wystawić rachunek jeżeli prowadzi działalność gospodarcza.
Zawarcie umowy o dzieło/zlecenia wymaga odprowadzenia podatku PIT. Kosztem spółdzielni jest wartość brutto wynikająca z zawartej umowy. Przekazanie tej kwoty (zamiast wypłaty) na zaległości jest bez znaczenia dla formalno prawnej strony transakcji.
Spółdzielnia sprzedała nieruchomość niezabudowaną. Środki uzyskane ze sprzedaży zostaną przeznaczone na GZM (wymianę chodników przy budynkach wielorodzinnych). Pytanie:
1. czy spółdzielnia zobligowana jest do zapłaty podatku PCC, jeżeli planuje przeznaczyć środki finansowe uzyskane ze sprzedaży na GZM?
2. jeżeli nie, to w jakim czasie należy pozyskane środki wydatkować, aby podatku od zbycia nieruchomości nie zapłacić?
Przy zbyciu nieruchomości podatek PCC płaci tylko nie VAT-owiec. Opłatę tą pobiera notariusz. Jeżeli któraś ze stron transakcji jest VAT-owcem nie płaci się PCC lecz podatek VAT. Przeznaczenie uzyskanych środków z transakcji jest bez znaczenia.
Spółdzielnia jest zobligowana do ujęcia tego zdarzenia gospodarczego w przychodach. Podatek CIT spółdzielnia zapłaci w przypadku uzyskania dochodu z działalności niezwiązanej z GZM-em, jeżeli uzyska dochód (przychód minus koszty = dochód do opodatkowania. Sprzedaż nieruchomości niezabudowanej nie jest przychodem z GZM-u.
Nasza Spółdzielnia wybudowała 13 małych kotłowni gazowych dla każdego bloku osobną,w odrębnym murowanym budynku na gruncie przynależnym do budynku mieszkalnego. Inwestycję sfinansowano częściowo z wpłat mieszkańców/ właściciele i niewyodrębnieni/oraz kredytu. Po zakończeniu inwestycji stan zasobów mieszkaniowych podwyższy się o część kosztów kotłowni sfinansowanych przez mieszkańców niewyodrębnionych. Umorzenie tej wartości będzie obciążało fundusz mieszkaniowy i budowlany.
Mamy pytanie: Jak przyjąć na stan ŚT, czy podwyższyć wartość budynku mieszkalnego o wartość kotłowni do niego przynależnej, czy odrębnie pomieszczenia kotłowni (budynki pozostałe) i odrębnie wyposażenia (kotły) .Jaką stawkę umorzenia zastosować?
Spółdzielnia nieprawidłowo rozliczyła koszty wybudowania kotłowni.
Cały koszty wybudowania kotłowni powinien zwiększyć wartość budynku mieszkalnego i zostać pokryty wkładami własnymi członków.
Amortyzacja budynku kotłowni wraz z urządzeniami powinna obciążać koszty produkcji ciepła.
Spółdzielnia nieprawidłowo podwyższyła o wartość kotłowni stan zasobów mieszkaniowych.
Alternatywnie można było wybudować kotłownie z własnych środków finansowanych funduszem zasobowym. Wyodrębnić działki na których stoją kotłownie i amortyzować te środki trwałe w ciężar kosztów produkcji ciepła w korespondencji z kontem 070
Spółdzielnia Mieszkaniowa kupiła od osoby fizycznej grunt wraz z zabudową ( pawilon przeznaczony pod wynajem ). Czy księgowanie tej transakcji na środkach trwałych może wyglądać tak:
(+) Wn 011, (+) Ma 200 kontrahent
(-) Ma 803 - "F. zasobów mieszkaniowych - wolne środki z tytułu przekształceń" - cała wartość transakcji
(+) Ma 803/30 "F. zasobów mieszkaniowych - śr. trwałe zaliczane do mienia - pawilony" - cena zakupu pawilonu
(+) Ma 803/34 " F. zasobów mieszkaniowych - własność gruntów" - wartość gruntu
Czy prawidłowo będzie jak własności gruntów nie będziemy umarzać a umorzenia pawilonu będą obciążały f. zasobów mieszkaniowych - pawilony ( Wn 803/30 )
Księgowanie Państwa tego zdarzenia gospodarczego nie jest prawidłowe.
Poniżej podaję prawidłowe księgowanie używając państwa numeracji kont:
Zakup środka trwałego WN 01 - Budynki
WN 01 - grunty
MA 200 rozrachunki
Zapłata za zakupiony ¶środek trwa3y
WN 200 rozrachunki
Ma 131 - rachunek bankowy
Umorzenie budynku
WN 400 - koszty
Ma 070 - umorzenie
Gruntu nie amortyzujemy
Gdzie powinnam ująć w bilansie 2016 wkłady budowlane. Osiedle było budowane w latach 90. W zobowiązaniach czy funduszach?
Wkłady budowlane w druku bilansowym wykazuje się w pasywach jako fundusze własne.
Czy spółdzielnia mieszkaniowa może różnicować wysokości oplat na fundusz remontowy na członków i nie-członków?
Czy spółdzielnia może przeznaczyć nadwyżkę bilansowa na zasilenie funduszu remontowego, a następnie żądać od nie-członków wyrównania (dopłaty) do funduszu żeby zrównoważyć takie zasilenie dla członków?
Po pierwsze spółdzielnia może nadwyżkę bilansową przeznaczyć na zasilenie funduszu remontowego.
Z nadwyżki bilansowej mogą korzystać tylko członkowie spółdzielni (patrz art. 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych), w związku z powyższym w przypadku gdy nadwyżka bilansowa trafi na fundusz remontowy nieruchomości nie członkowie powinni o tę różnicę mieć podnisionakimulacje na fundusz remontowy.
Jedyny właściciel mieszkania zmarł. Pozostało zadłużenie z opłat za mieszkanie za życia zmarłego i rośnie dalej. Spadkobiercy są nieznani i nie skontaktowali się ze S M .
Jak należy postępować aby odzyskać zadłużenie i sprawa zadłużenia nie uległa przedawnieniu?
Skoro właściciel lokalu mieszkalnego zmarł, należy skreślić go z listy członków, rozliczyć udział jaki wniósł w wartości nominalnej oraz rozliczyć wkład mieszkaniowy wg wartości rynkowej. Z tego rozliczenia należy potrącić nie zapłacone zaległości, pozostałość wpłacić na zablokowane konto bankowe. Po przedawnieniu roszczeń ewentualnych spadkobierców rozliczyć pozostałą wartość z kontem 760.
Copyright © 2005-2018 Centrum Informacji i Doradztwa Mieszkaniowego Sp. z o.o.
Strona zgodna z XHTML 1.1 i CSS 2.0 • Projektowanie logo, stron internetowych: Akapit