Forum

Pytania i odpowiedzi dotyczące funkcjonowania spółdzielni mieszkaniowych

Pytanie 517
Dodano: 20 listopada 2009

W latach osiemdziesiątych ustanowiono przydziałem spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego na rzecz matki i syna co było niezgodne z obowiązującą wówczas ustawą prawo spółdzielcze i statutem spółdzielni.
Czy obecny zarząd spółdzielni może uchwałą zmienić treść tego przydziału w taki sposób aby spółdzielcze prawo do lokalu przysługiwało prawidłowo jednej uprawnionej osobie.

Pytanie 516
Dodano: 20 listopada 2009

Mam mieszkanie 2 poziomowe- poziom pierwszy tzw. mieszkanie podstawowe ogrzewane centralnym, drugi poziom- strych zaadoptowany na mieszkanie ogrzewany elektrycznie/ bo nie można inaczej. Do chwili jak był system rozliczania ciepła w-g podzielników to rozliczano moje mieszkanie w-g powierzchni pierwszego poziomu ale jak wszedł system rozliczania od metra kwadratowego to spółdzielnia rozlicza moje mieszkanie dolny poziom i górny. Tłumacze im iż nie mam tam dostarczanego ciepła , iż płacę energetyce duże rachunki a oni mówią mi tylko iż nie przewidzieli w regulaminie takiego mieszkania jak moje i muszą mnie kasować w-g metrażu. I tak za 2008 orżnęli mnie na 600 zł. Czy ja mam pilnować jak tworzy się regulamin niedostosowany do realiów czy spółdzielnia tak może ?

Pytanie 515
Dodano: 20 listopada 2009

Chciałam się dowiedzieć czy mieszkając na parterze muszę płacić za windę?Mieszkanie jest spółdzielcze.

Pytanie 514
Dodano: 20 listopada 2009

Zajmuję się (dotychczas) księgowaniem Wspólnot Mieszkaniowych. Pojawił się nowy klient - Spółdzielnia Mieszkaniowa. Nowo powstała spółdzielnia czterobudynkowa, która wyodrębniła się ze starej, dużej spółdzielni.
Jakich dokumentów księgowych powinienem żądać od starej spółdzielni, by rozpocząć księgowanie tej nowo powstałej?

Pytanie 513
Dodano: 20 listopada 2009

Czy koszty oświetlenia zewnętrznego wokół budynków i dróg wewnętrznych na terenie Spółdzielni powinny być ponoszone przez Spółdzielnie Mieszkaniowe czy Gminy?

Pytanie 512
Dodano: 20 listopada 2009

W jaki sposób prawidłowo dokonać rozliczenia wkładu lokatorskiego, gdzie prawo do lokalu wygasło w 2005 roku. Jeżeli rozliczenie ma być zgodnie z obowiązującymi przepisami na dzień wygaśnięcia prawa to jak prawidłowo zaksięgować różnicę między kwotą uzyskaną z przetargu a wysokością zwaloryzowanego wkładu podlegającej rozliczeniu z byłym lokatorem.

Pytanie 511
Dodano: 20 listopada 2009

Rada Nadzorcza naszej spółdzielni mieszkaniowej przedstawiła walnemu zgromadzeniu projekt podziału nadwyżki bilansowej wypracowanej w roku 2008 na działalności gospodarczej spółdzielni (wynajem lokali użytkowych, dochody z reklam na budynkach, z miejsc postojowych oraz z działalności finansowej) - na pokrycie niedoboru w działalności eksploatacyjnej oraz na fundusze remontowe nieruchomości. Jest 5 nieruchomości; w czterech znajdują się lokale użytkowe przynoszące dochody a jedna ich nie posiada. W zakresie szczegółowego podziału na poszczególne nieruchomości Rada Nadzorcza po raz pierwszy w ponad 30-letniej historii spółdzielni stanęła na stanowisku, że zgodnie z znowelizowanymi ustawami pożytki z wynajmu lokali użytkowych (będących przecież rezultatem działalności gospodarczej całej spółdzielni) należą do tych nieruchomości w których powstają i podzieliła je wg tego kryterium. W rezultacie piąta nieruchomość ma dostać przysłowiową "figę z makiem". Walne Zgromadzenie tego nie przyjęło i skończyło się awanturą, przerwano je i za dwa tygodnie ma być wznowione. Rada Nadzorcza z poparciem Głównej Księgowej upiera się, że ma rację i taki podział wynika z obowiązującego prawa. Usilnie proszę o Pana pogląd w tej sprawie.

Pytanie 510
Dodano: 18 sierpnia 2009

Bardzo proszę o udzielenie odpowiedzi na pytanie w jaki sposób Spółdzielnia powinna rozliczać koszty opłat dodatkowych za doręczanie korespondencji członkom spółdzielni, którzy nie mieszkają w jej zasobach? Statut spółdzielni przewiduje taką możliwość. Czy takie koszty winny być opodatkowane?

Pytanie 509
Dodano: 18 sierpnia 2009

Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych
41. Zarząd spółdzielni prowadzi odrębnie dla każdej nieruchomości:
1) ewidencję i rozliczenie przychodów i kosztów, o których mowa w ust. 1--2 i 4;
2) ewidencję wpływów i wydatków funduszu remontowego zgodnie z art. 6 ust. 3; ewidencja wpływów i wydatków funduszu remontowego na poszczególne nieruchomości powinna uwzględniać wszystkie wpływy i wydatki funduszu remontowego tych nieruchomości.
Czy Spółdzielnie mają ten obowiązek prowadzenia ewidencji dla każdej nieruchomości oddzielnie od 2000 r?
W mojej Spółdzielni otrzymałem odpowiedź,że dopiero od 2007 r. to ich obowiązuje, a do tej pory rozliczane jest wszystko razem.
Nie otrzymałem żadnego rozliczenia mimo,że prosiliśmy o nie na piśmie .
Proszę o odpowiedź. Czeka na nią wiele rodzin.
W bloku wszyscy płacą czynsz/ fundusz eksploatacyjny i remontowy w nim/,ale po 19 latach wyremontowano tylko 1 raz klatkę schodową i załatano przecieki na dachu.

Pytanie 508
Dodano: 18 sierpnia 2009

Zarząd naszej Spółdzielni Mieszkaniowej zlecił budowę kotłowni gazowej o mocy 240 Kw. Usytuowano ją w pomieszczeniu gospodarczym pod naszymi mieszkaniami- bez konsultacji z mieszkańcami.
Inwestorem jest firma ze 100% kapitałem niemieckim. W roku 2006 Sąd z Warszawy stwierdził nieważność pozwolenia na budowę- jako wydanego z rażącym naruszeniem prawa (inwestor nie posiadał decyzji o warunkach zabudowy ). Biegły sądowy potwierdził, że zarówno budowa jak i eksploatacja kotłowni były niedopuszczalne. Mimo wyroku Sądu i opinii biegłego kotłownia działa nadal. Prezes odpisał mi, że Zarząd nie może zerwać umowy z firmą, gdyż grożą za to ogromne kary umowne. Oznacza to, że Zarząd podpisał bardzo niekorzystną dla mieszkańców umowę i chroni inwestora. Co zrobić w sytuacji, gdy zastępca prezesa pracuje w Prokuraturze i wszystkie wątki sprawy kotłowni są systematycznie umarzane- także przez lokalne sądy? Sprawa trwa już 9 lat. Zarząd chroni inwestora twierdząc, że mimo wyroku sprzed 3 lat ma on prawo użytkować kotłownię - gdyż posiada pozwolenie na użytkowanie. Co robić przy tak poważnym naruszeniu prawa przez Zarząd?