Spółdzielnia zawarła umowę dzierżawy lokalu użytkowego na cel budowy kotłowni gazowej. Czy poza dzierżawą lokalu inwestor powinien był równocześnie dysponować prawem do stosownej części działki, na której jest posadowiony budynek? Budynek nie jest zawieszony w próżni, wobec tego- czy dzierżawa lokalu spełnia wymogi " dysponowania nieruchomością na cele budowlane"? Dodam, że projekt bloku nie przewidywał budowy kotłowni.
Dzierżawa lokalu w celu jego przebudowy nie jest tym samym co transakcja sprzedaży tego lokalu wraz z gruntem.
W państwa przypadku dzierżawca posiada nakłady inwestycyjne w obcym środku trwałym. Właścicielem nieruchomości w dalszym ciągu jest Spółdzielnia. Nie mniej proponuję sprawdzić czy w tej umowie dzierżawy nie ma innych zapisów.
Mam 2 pytania związane z różnymi stawkami opłat eksploatacyjnych i na fundusz remontowy dla członków i nie-członków spółdzielni.
1/ Czy władze spółdzielni mogą jednocześnie wprowadzić zwyżkę opłat eksploatacyjnej i na fundusz remontowy dla nie-członków spółdzielni. Tłumaczą to osiąganiem nadwyżki bilansowej z tytułu pożytków powstałych z tytułu gospodarowania mieniem spółdzielni, która jest rokrocznie przeznaczana na fundusz remontowy (schemat opisany przez Pana w pytaniu nr 1156 skutkujący podwyżką opłaty na ten fundusz dla nie-członków). Ale jednocześnie planują podnieść opłatę eksploatacyjną dla nie-członków z powodu osiągania dodatkowych przychodów z mienia spółdzielni. Uważam że albo jedno albo drugie. Skoro mamy ekstra przychody funduszu remontowego, to nie ma dodatkowych przychodów na eksploatacji, co ma być powodem podwyżki opłaty eksploatacyjnej.
2/ Czy decyzje o takim różnicowaniu opłat może podejmować sam zarząd lub rada spółdzielni, czy jednak powinno to być ujęte w odpowiednich regulaminach gospodarki zasobami i ew. zasad naliczania opłat, które w naszej małej spółdzielni uchwala walne zgromadzenie. Czy nie powinno decydować o tym walne zgromadzenie członków?
Każda nieruchomość ma prawo posiadać swoją stawkę eksploatacyjną i określić odpis na fundusz remontowy. W chwili obecnej dzielenie mieszkających w spółdzielni na członków i nie członków jest bez znaczenia. Wszyscy posiadacze lokali mieszkalnych w spółdzielni są jej członkami i tym samym problem zniknął.
Wysokość stawki eksploatacyjnej i odpisu na fundusz remontowy podejmuje zarząd Spółdzielni w oparciu o plan finansowo rzeczowy zatwierdzony przez Radę Nadzorcza spółdzielni.
1. Sprzedajemy mieszkanie, które było lokatorskie. Jak należy zaksięgować tą operację?
2. Czy sprzedaż mieszkania rodzi skutki CIT?
Jeżeli mieszkanie zostaje sprzedane po cenach rynkowych (nie poprzez wniesienie wkładu budowlanego) wystąpi przychód objęty podatkiem CIT.
Natomiast w przypadku wniesienia wkładu budowlanego a następnie przeniesienie tego lokalu w własność odrębną, w księgach rachunkowych spółdzielni nie wystąpi pojecie przychodu i kosztu.
Jestem członkiem spółdzielni mieszkaniowej, jednoblokowej, 32 lokale. Jedna osoba z mieszkańców jest właścicielem mieszkania, reszta osób posiada spółdzielcze - własnościowe prawo do lokalu. Czy i w jaki sposób można powołać zarządcę zewnętrznego ? czy potrzebne jest wykup mieszkań i przekształcenie we wspólnotę ? czy też wystarczy zgoda większości mieszkańców ?
Uchwałę podejmuje walne zgromadzenie (proszę sprawdzić w statucie spółdzielni)
Nie mniej jeżeli Statut nie stanowi inaczej decyzję o wyborze zarządcy zewnętrznego podejmie Zarząd Spółdzielni.
Jestem członkiem spółdzielni mieszkaniowej. Powołano Radę - 5 osób i zarząd - 3 osoby. Zgodnie ze statutem spółdzielni rada składa się z 3 członków. RN ze swojego grona wybiera Prezydium, w skład którego wchodzą przewodniczący, jego zastępca, sekretarz i przewodniczący stałych komisji rady. Spośród członków rady wybieranych jest też 2 członków komisji rewizyjnej.
Prezes Zarządu (spółdzielni) złożył rezygnację. Moje pytanie, czy w powyższej sytuacji można zastosować art. 56 par. 1 ust. 1 zdanie drugie ustawy Prawo spółdzielcze, zgodnie z którym "w razie konieczności rada może wyznaczyć jednego lub kilku ze swoich członków do czasowego pełnienia funkcji członka (członków) zarządu", i jednego z członków rady powołać na Prezesa Zarządu ?
Chodzi mi głównie, czy w stanie którym opisałem skład rady będzie odpowiadał wymogom statutu. Jeżeli jest taka możliwość, na jak długo można powołać członka, jakie formalności należy dopilnować ?
O sposobie funkcjonowania organów samorządowych w Państwa spółdzielni decyduje Statut, chyba że ustawy stanowią inaczej.
Nie potrafię określić nie znając Państwa statutu prawomocności podnajmowania przez Rade Nadzorcza decyzji o oddelegowaniu jednego z członków do czasowego pełnienia funkcji członka zarządu. Czas oddelegowania powinien być określony w tej uchwale.
Jestem właścicielem garażu wyodrębnionego, w zabudowie szeregowej, nie jestem członkiem Spółdzielni.
Czy Spółdzielnia ma prawo naliczać mi fundusz remontowy w opłacie za garaż?
Jeżeli posiada Pani lokal wyodrębniony a właścicielem tej nieruchomości jest spółdzielnia mieszkaniowa, to ma ona prawo naliczać Pani opłatę na fundusz remontowy.
Posiadam garaż w nieruchomości garażowej szeregowej/boksy garażowej/ zarządzanej z mocy prawa przez Spółdzielnię Mieszkaniową. Nie jestem członkiem Spółdzielni.
Podatki od gruntu i nieruchomości wnoszę co roku do Urzędu Miasta, wszystkie remonty jak naprawa dachu wykonałam w swoim zakresie tak jak i inni właściciele garaży.
w związku z powyższym mam pytania:
-czy Spółdzielnia ma prawo wliczać do opłaty za garaż podatek od nieruchomości i podatek od gruntu?
- czy Sp-nia ma prawo żądać ode mnie na podstawie uchwały Rady Nadzorczej opłaty na fundusz remontowy?
- czy Spółdzielnia ma prawo doliczać do opłaty na fundusz remontowy podatek VAT?
Na zadane pytania muszę odpowiedzieć twierdząco czyli tak. Nie wiem tylko dlaczego skoro nie jest Pan właścicielem garażu opłaca Pan podatek od nieruchomości i od wieczystego użytkowania. Ale mógł Pan popełnić błąd w zadawaniu pytania, bo być może jesteście państwo wspólnotą lokalową a spółdzielnia tylko zarządza tą nieruchomością.
Spółdzielnia nie posiadała i nie posiada lokali mieszkalnych i użytkowych we wspólnocie. Administruje wspólnotą na podstawie zawartej umowy o administrowanie. Wpłaty są wnoszone na rachunek wspólnoty. We wspólnocie zamieszkują właściciele lokali a kilku z nich jest członkami spółdzielni. którzy posiadają odrębną własność. Czy w takiej sytuacji można to traktować jako świadczenie dla członków spółdzielni czy należało by przyjąć jako świadczenie usługi dla innego podmiotu gospodarczego? Za usługę np. dostawy ciepła naliczyć podatek VAT 23%.
Jesteście państwo wspólnotą mieszkaniową a fakt że kilku właścicieli lokali jest jeszcze członkami spółdzielni mieszkaniowej jest bez znaczenia.
Wspólnota mieszkaniowa została zwolniona z podatku VAT w przypadku gospodarki cieplnej lokale mieszkalne, natomiast dostawa ciepła do lokali użytkowych jest objęta 23 % podatkiem VAT pod warunkiem że wspólnota nie korzysta z zwolnienia zapisanego w art.. 113 ustawy o podatku VAT.
Nie wiem na kogo dostawca ciepła wystawia fakturę VAT:
1.Jeżeli na Spółdzielnię, to spółdzielnia z tym samym VAT-em wystawia "refakturę" na Wspólnotę mieszkaniową,
2. Jeżeli na Wspólnotę to VAT lokali mieszkalnych obciąża koszty zakupu ciepła, VAT lokali użytkowych może być fakturowany na te lokale pod warunkiem że jesteście państwo podatnikiem podatku VAT (patrz art. 113 ustawy o VAT).
W wyniku wejścia w życie noweli ustawy o SM członkami spółdzielni stały się osoby które posiadają prawo do lokalu bez obligu wniesienia wpisowego i wpłaty udziałów. Zgodnie z zapisami prawa spółdzielczego wszyscy członkowie spółdzielni mają prawo do podziału zysku z działalności gospodarczej spółdzielni . Jak to się ma do zapisów KC i innych ustaw korespondujących w zakresie zysków i strat w proporcji do posiadanych . udziałów. Pomijamy oczywiście pożytki z budynku w którym taki "członek " posiada prawo do lokalu W jakim zakresie taka osoba ma prawo do korzystania z funduszu zasobowego i czy wreszcie nie ma miejsca wzbogacenie się cudzym kosztem patrz tzw "członkowie pełnoprawni"?
Trudno odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ proces legislacji nowelizacji ustaw korporacyjnych został przeprowadzony "niechlujnie"
Moim zdaniem wszyscy posiadacze lokali w spółdzielni mieszkaniowej są jej członkami z mocy prawa tak samo jak wszyscy posiadacze lokali w wspólnocie mieszkaniowej są jej członkami z tą różnicą że spółdzielnia mieszkaniowa ma osobowość prawną a wspólnota takowej nie posiada. W Spółdzielni mieszkaniowej głosowanie odbywa się osobami a w wspólnocie udziałami.
Według poprzednich zapisów ustawy o SM i Prawo spółdzielcze przejście z własności spółdzielczej w własność odrębną przy rezygnacji z członkostwa nie dawało podstaw do rozliczenia funduszy własnych spółdzielni. W chwili obecnej rozliczenie funduszy własnych (nie funduszu remontowego) nastąpi dopiero po zakończeniu procesu likwidacji spółdzielni. Szkoda tylko, że ustawodawca nie napisał tego wprost w ustawie nowelizującej te akty prawne.
W naszej spółdzielni są trzy grupy zasobów Grupa budynków najstarszy licząca 15 bloków( 700 mieszkań) . Enklawa budynków 10cio letnich w liczbie 7..(300mieszkań) i tzw satelity w liczbie 6budynków ( 350 mieszkań) rozsiane po całym mieście.. W związku z faktem iż od kilku kadencji do 9 cio osobowej RN wybierają się w większości przedstawiciele enklawy najmłodszych budynków narzucając swoje potrzeby wszystkim ze strata dla pozostałych. Pojawiła się koncepcja aby wybory do Rady miały charakter proporcjonalny, poprzez określenie w statucie 5 miejsc w radzie dla 15 budynków a dla dwóch pozostałych grup po 2miejsca . Koncepcja ta została storpedowana przez 6 członów rady z grupy o najmniejszej liczbie mieszkań twierdzeniem że byłoby to pogwałceniem podstawowych zasad demokracji . Czy można prosić o odniesienie się do tej sprawy . Bo mamy wrażenie że ma miejsce zawłaszczanie spółdzielni . Jak skończy się kadencja żonie...., to do rady wchodzi mąż A jak brat zakończy kadencję to natychmiast wybierany jest drugi z braci. Czy to jest normalne ?
Tylko Statut Spółdzielni może regulować zasady wybierania Rady Nadzorczej.
Osobiście uważam że ma Pan prawo domagać się wyborów proporcjonalnych i nie jest to pogwałceniem jakichkolwiek zasad demokracji. Obecny system wyboru członków Rady Nadzorczej stanowi pogwałcenie zasad demokracji. W ustrojach demokratycznych większość szanuje mniejszości. Przynajmniej tak mnie uczono w szkole.
Copyright © 2005-2018 Centrum Informacji i Doradztwa Mieszkaniowego Sp. z o.o.
Strona zgodna z XHTML 1.1 i CSS 2.0 • Projektowanie logo, stron internetowych: Akapit