Czy przychody Spółdzielni z tytułu opłat za najem dodatkowych pomieszczeń w budynkach mieszkalnych są opodatkowane podatkiem od towarów i usług, jeżeli tak, to, jaką stawką?
W myśl art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, czynności te podlegają zwolnieniu przedmiotowemu. Zgodnie z w/w artykułem zwalnia się od podatku czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych nie będących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych.Zauważyć należy, iż wynajem lokali użytkowych dla innych podmiotów gospodarczych jest czynnością opodatkowaną stawką VAT w wysokości 22%.
Jaki podatek VAT obowiązuje, gdy w niektórych lokalach mieszkalnych na części powierzchni użytkowej (najczęściej obejmującej 1 pokój) prowadzona jest przez członków spółdzielni, którym przysługuje tytuł prawny do tego lokalu, działalność gospodarcza, przy czym funkcja lokalu nie ulega zmianie, tzn. nadal jest to lokal mieszkalny?
Zgodnie z art. 43 ust., 1 pkt 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych nie będących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych.·Do opłat zwolnionych od podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 4 ust. 2 ww. ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, zaliczyć należy m. in. wydatki związane z eksploatacją i utrzymaniem ich lokali, z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni oraz w zobowiązaniach spółdzielni z innych tytułów przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu. Od członka będącego właścicielem lokalu,niezależnie od jego obowiązków w zakresie pokrywania kosztów zarządu nieruchomością wspólną, spółdzielnia może żądać wpłat na fundusz remontowy, o którym mowa w art. 6 ust., 3.·Zatem, z powołanych wyżej przepisów wynika, że opłaty eksploatacyjne pobierane przez Spółdzielnię od lokali mieszkalnych, także w części wykorzystywanych przez członka spółdzielni dla celów działalności gospodarczej, podlegają zwolnieniu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku od towarów i usług, o ile wykorzystywanie części lokalu na cele prowadzonej działalności gospodarczej nie zmienia charakteru lokalu, tzn., gdy nadal jest on uznawany za lokal mieszkalny.
Spółdzielnia Mieszkaniowa prosi o wyjaśnienie jak należy traktować opłaty od osób nie będących członkami spółdzielni, ale posiadających spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.
Zgodnie z zapisem art. 19 ust. 13 pkt 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, postanowiono, że z tytułu czynności wykonywanych na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, członków spółdzielni będących właścicielami lokali lub na rzecz właścicieli lokali, nie będących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż z upływem terminu płatności.Jednocześnie zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 11 ww. ustawy, zwalnia się od podatku powyższe czynności. Tym samym, czynności te zaliczono do opodatkowanych podatkiem, lecz korzystających ze zwolnienia od podatku.Przepis art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, stanowi o pokryciu wydatków za czynności, które na rzecz ww. osób spółdzielnia realizuje, pobierając w związku z tym opłaty, wymagane od członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, członków spółdzielni będących właścicielami lokali lub na rzecz właścicieli lokali, nie będących członkami spółdzielni.
Tak, więc, zgodnie z brzmieniem ustawy, zakres stosowania przepisu art. 43 ust. 1 pkt 11 ograniczony jest do czynności wykonywanych przez spółdzielnie na rzecz określonej grupy podmiotów, wśród których nie zostały wymienione osoby zajmujące lokal mieszkaniowy posiadające spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, ale nie będące członkami spółdzielni.
W przedmiotowym zakresie zastosowanie znajduje przepis §8 ust. 1 pkt 18 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, wprowadzony rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 11 października 2004 r., który stanowi, iż zwalnia się od podatku czynności wykonywane na rzecz osób nie będących członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali mieszkalnych, za które pobierane są opłaty zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych.
Zatem, z powołanych wyżej przepisów wynika, że czynności wymienione w art. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, wykonywane przez Spółdzielnię na rzecz osób nie będących członkami spółdzielni, ale posiadających spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu podlegają zwolnieniu na mocy przepisów, ww. rozporządzenia.
Copyright © 2005-2018 Centrum Informacji i Doradztwa Mieszkaniowego Sp. z o.o.
Strona zgodna z XHTML 1.1 i CSS 2.0 • Projektowanie logo, stron internetowych: Akapit